FAQ

O duševní zdraví pečuje celá řada odborníků s různými specializacemi. Aby byla péče co nejúčinnější, musí být individualizovaná – tak, aby každý pacient dostal právě ten druh péče, kterou potřebuje. Důležitý je také multidisciplinární přístup, kdy pacient například kormě psychiatra chodí zároveň také k psychoterapeutovi. Kde tedy vyhledat pomoc?

FAQ

Jak mi může pomoci můj praktický/obvodní lékař nebo pediatr mého dítěte?

Cesta k řešení duševních obtíží může začínat u vašeho praktického/obvodního lékaře. Vyhodnotí vaše obtíže a v případě potřeby vás nasměruje k nejvhodnějšímu specialistovi. Praktičtí lékaři také mohou předepisovat některé druhy psychofarmak, například některé druhy antidepresiv, léky na problémy se spánkem či proti úzkosti.

Kdo je psychiatr, jak pracuje a s čím mi může pomoci?

Když se řekne péče o duševní zdraví, řadě lidí se jako první vybaví psychiatr nebo psycholog. Úloha v systému péče se však u obou zásadně liší. Psychiatr je specializovaný lékař, musí tedy být absolventem lékařské fakulty. Diagnostikuje duševní nemoci, předepisuje léky a může také poskytovat psychoterapii, pokud absolvoval psychoterapeutický výcvik. V závažných případech může doporučit hospitalizaci.

Psycholog - s čím se na něj mohu obrátit?

Psychologů je celá řada – liší se svým zaměřením (například školní nebo dopravní psycholog) a kompetencemi, a tedy i rolí, kterou v systému péče o duševní zdraví mají. Psychologové nemohou předepisovat léky a na to, aby mohli poskytovat psychoterapii, musí být absolventy psychoterapeutického výcviku. Status zdravotníka má pouze Klinický psycholog (který složil atestaci, tedy specializační zkoušku) a Psycholog ve zdravotnictví (který se na složení atestace připravuje). Jako jediní mohou poskytovat dlouhodobou klinickou a psychoterapeutickou péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Psychoterapeut a psychoterapie - co mohu očekávat?

Jak jsme si ukázali výše, psychoterapie může být poskytována buď ve zdravotnictví (ta je hrazená ze zdravotního pojištění a poskytují ji odborníci se statusem zdravotníka, tzn. psychiatři s psychoterapeutickým výcvikem, kliničtí psychologové, nebo psychologové ve zdravotnictví), nebo mimo oblast zdravotnictví (poskytovatel musí být absolventem psychoterapeutického výcviku, nemá status zdravotníka, terapie je hrazena nejčastěji přímou platbou). Existuje celá řada psychoterapeutických metod. Je přitom velmi důležité, aby terapeut, jehož si vyberete, měl patřičné vzdělání. Pokud není absolventem akreditovaného psychoterapeutického výcviku a není členem žádné z odborných organizací, nemůže vám poskytnout dostatečně kvalifikovanou péči.

Kdo je PEER konzultant a jaká je jeho role?

Přístup k řešení duševních obtíží se velmi dynamicky mění a k jeho vylepšování přispívají také lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Často působí jako peer konzultanti, kteří poskytují jedinečnou podporu dalším lidem s duševním onemocněním. Tato  podpora je založena na hodnotách a principech, které člověka s duševními obtížemi plně respektují. Ze zahraniční literatury se ukazuje, že peerská podpora je efektivní intervencí a je přínosná jak člověku se zkušeností s duševním onemocněním, který ji dostává, tak peer konzultantovi, který tuto podporu poskytuje.

Sociální pracovník je ze “sociálky”? S čím mi může pomoci?

Sociální pracovník pomáhá lidem, kteří procházejí těžkými chvílemi, ať už kvůli psychickým problémům, nebo kvůli těžkostem v životě, které jejich psychiku ovlivňují. Sociální pracovníci působí například v krizových centrech, na linkách důvěry nebo v nemocnicích. Mezi jejich hlavní úkoly patří to, že vám v rámci rozhovoru poskytnou podporu a povzbuzení, vyslechnou vás a dokážou nasměrovat a propojit s další odbornou pomocí. Poskytují podporu v praktických věcech – radí, jak zajistit vše nutné k životu, jak získat případné dávky, udržet si nebo najít bydlení, práci nebo jiné služby, které člověk potřebuje. Úkolem sociálních pracovníků je také to, že bojují proti předsudkům a diskriminaci, která může lidi s duševními problémy potkat, a učí lidi, jak pečovat o své duševní zdraví. Šíří povědomí o tom, že hledat pomoc je v pořádku. Zkrátka jsou tu proto, aby lidé nebyli na své problémy sami a dostali pomoc, kterou potřebují, nejen po psychické, ale také po praktické stránce.